Jak na neduhy

 

brambora brambory ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti pestovani skudci a nemoci bramborBrambory se běžně na zahrádkách nepěstují, připadá nám to jako zbytečné plýtvání místem, protože při tak vysoké spotřebě, kterou máme za rok, bychom museli mít vlastní políčko. Podobné je to ale třeba s mrkví, cibulí nebo česnekem - nikdy jich nezasadíme tolik, abychom si vystačili s vlastní úrodou a přesto mrkev pěstujeme skoro všichni, prostě proto, že ta naše je opravdová lahůdka, kterou obvykle nepoužíváme na vaření, ale chroupáme ji jen tak pro potěšení.

 

Účinky rostliny:

  • nachlazení
  • paranazální dutiny (nosní dutiny)
  • revma, revmatismus, revmatoidní artitida
  • dna
  • žaludeční potíže
  • pálení žáhy
  • otoky
  • cholesterol
  • překyselení žaludku
  • žaludeční vředy
  • zánět žaludku, gastritida

Léčivé účinky brambor

Brambory obsahují především škrob (až 15 %), ale také celou škálu vitamínů (C, E, B1, B2, B3, B5, B6, provitamín A) a minerálních látek (nejvíce draslíku, dále vápník, fosfor, měď, jód, hořčík, železo, síru, zinek). V syrových hlízách se nachází i jedovaté alkaloidy,   ktere se neutralizují vařením, proto se syrové brambory k jídlu nehodí (ani by nám asi nechutnaly). Zrovna tyto alkaloidy jsou ale zodpovědné za většinu léčivých účinků bramborových hlíz, takže k léčení budeme používat převážně čerstvě vylisovanou šťávu. Je to vynikající metabolikum, snižuje otoky, pomáhá při dně a revmatismu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň mírní překyselení žaludku, je velice účinná při žaludečních vředech, zánětech žaludku a pálení žáhy. Z čerstvé nati se připravuje odvar pro koupele, vařené brambory můžeme použít k inhalacím nebo obkladům při nachlazení a zánětu dutin.

  • Čerstvou štávu z brambor připravíme nejlépe v odšťavovači, ale můžeme hlízy i pomlít a šťávu vymačkat. Používáme co nejčerstvější, neloupané brambory, které pouze důkladně odrbeme kartáčkem pod tekoucí vodou (pokud jsou z „trávy", tak ani to nemusíme, jenom omyjeme). Pijeme 60 ml 4x denně na lačno mezi jídly při dně, revmatismu, potížích se žaludkem a pálení žáhy.
  • Bramborová koupel - z čerstvé nati můžeme připravit koupel - 2 hrsti nati zalijeme 1 l studené vody, 5 minut necháme povařit, 5 minut vyluhovat. Scedíme do lavůrku, používáme ke koupeli rukou nebo nohou přirevmatismuČaj z natě neužíváme nikdy vnitřně, je jedovatý (obsahuje solanin)!
  • Vařené brambory ve slupce podrtíme a použijeme k inhalacím  při nachlazení - zakryjeme hlavu nad mísou s brambory ručníkem a vdechujeme horké vystupující páry. Při zanesených dutinách a zánětu dutin pomáhá po inhalaci ještě obklad - podrcené horké brambory zabalíme do několika vrstev plátna, přiložíme na čelo a na zátylek a zůstaneme v teple v posteli nejméně 2 hodiny. Je to přímo „zázračný" způsob uvolnění paranazálních (nosních) dutin.

S bramborami je to podobné. Pokud si zasadíme pár řádků brzy na jaře, můžeme si už v červnu pochutnat na bramborách s máslem, které přímo rozezvučí naše chuťové buňky. Stačí je trochu omýt, nakrájet na čtvrtky, osolit, opepřit a okmínovat, polít olivovým olejem a upéct v troubě. Na konci můžeme ještě zasypat strouhaným sýrem a máme nekonečnou dobrotu, po které se budeme všichni olizovat až za ušima. Ale zkuste si něco podobného vyrobit z běžných brambor, které koupíte v supermarketu!

Bramborový záhon ale můžeme použít i k rekultivaci půdy - vyhubí nám vytrvalé plevele nebo třeba invazivně se šířící křen a zanechají půdu kyprou a provzdušněnou. Užitečná je i bramborová nať - ať už ji použijeme k přípravě léčebných koupelí, nebo přidáme suchou do kompostu, který obohatí spoustou minerálních látek, především draslíkem.

 

Pěstování brambor:

Abychom měli ranou úrodu, musíme již koncem února připravit sadbu. Sadbu se určitě vyplatí koupit v zahradnictvích nebo
ve specializovaných prodejnách, používat brambory, které najdeme ve sklepě nebo zakoupíme v obchodě není vhodné, protože
většinou vůbec netušíme, co je to za odrůdu a jestli nám z nich něco smysluplného vyroste. Brambory necháme naklíčit, na každé hlíze necháme maximálně 4-5 klíčků, zbytek odstraníme. Přendáme je do bedýnky očkem nahoru, zasypeme trochou rašeliny, aby mohly zakořenit a necháme ve světlé místnosti při teplotě 12-15°C až do konce března (někdy i poloviny dubna, podle počasí), kdy je vysadíme na záhon. Potřebují dost místa, sázíme cca 8 cm hluboko, prostor mezi řádky necháme tak 60-70 cm, abychom mezi ně mohli zasít ještě nějaké další užitečné rostlinky. Volné místo mezi nimi zamulčujeme jako ochranu proti plevelům, vysychání půdy a suchým škraloupům, které brambory nesnáší, nejlépe listy kostivalu a kopřivy. Tím se zbavíme i neustálého okopávání, takže nám pěstování nedá vlastně žádnou práci. Jakmile nať začne zasychat, 
můžeme sklízet. 
A pro milovníky nových, přírodních a hlavně bezpracných postupů ještě jednu zajímavost, jak vypěstovat brambory naprosto  bez námahy - a dokonce i bez záhonu! Na místech, kde máme hodně mulče (třeba pod rybízy a angrešty, ale samozřejmě i kdekoli jinde, kde máme kousek nevyužitého prostoru), nastýláme od léta až do zimy vysokou vrstvu posekané trávy ze zahrady (tak 30 cm), kterou na jaře prohodíme trochou kompostu, zasadíme do ní brambory jako do hlíny a přihrneme další posečenou trávou. 
Vypadá to podivně, ale v této nastýlce brambory rostou jako divé, protože většina trávy se do jara rozloží na humus a další hnojivo (opět z trávy) průběžně přidáváme i během vegetace. Hlízy jsou navíc čisté, neznečištěné od země a velice chutné. Výhodou je i to, že můžeme na jednom místě pěstovat brambory i vícekrát po sobě - na rozdíl od normálnho záhonu, kde by měla být pauza 3-4 roky, zde stačí navézt další vrstvu trávy a na jaře můžeme směle pokračovat.   A další nezanedbatelná výhoda je, že využijeme i místa, která se k pěstování běžné zeleniny vůbec nehodí.

Vhodní sousedé:

Do meziřádků můžeme vysít fazole, které snižují pravděpodobnost napadení mandelinkou. Dále špenát, kedluben, zelí, kapustu, brokolici. 
Kmín a kopr nemají v lásce mandelinky, takže vřele doporučuji.   Kmín prý údajně zlepšuje i chuť a kvalitu brambor. Výborně jim svědčí i heřmánek, který můžeme volně rozhodit do záhonu.   Vedle bramborového záhonu můžeme pěstovat také náprstník červený, který podporuje zdravý růst a zvyšuje úrodu.

Nevhodní sousedé:

Poblíž brambor nevysazujeme slunečnice, okurky, rajčata, tykve, celer, hrách.

 

Škůdci a nemoci brambor:

Asi nejznámější škůdce je mandelinka bramborová, která dokáže listy brambor ohlodat „na kost" během neuvěřitelně krátké doby. Je to docela roztomilý pruhovaný brouček, který se ale strašně rychle množí - každá samička naklade na spodek bramborových listů až 2500 vajíček, ze kterých se už za pár dnů vylíhnou žravé a hladové larvy, které „maminkám" pomáhají se sklizní bramborové natě. Nejúčinnější ochrana je včasný sběr dospělých mandelinek - pokud se nám podaří je včas sebrat a odstranit, máme vyhráno. Trochu pomáhá, když do řádků mezi vysadíme měsíček, aksamitník, fazole a kopr, ale žádný zázrak to není, určitě to neodradí všechny brouky. Daleko lepší metoda je starat se o to, aby na zahrádce žilo
dost přirozených mandelinčích predátorů - dospělé brouky žerou ptáci a střevlíci, larvy a vajíčka střevlíci, ploštice, slunéčka, škvoři, pavouci. 
Pokud jsme zanedbali sbírání brouků a listy jsou už napadené v takové míře, že na to ani naši pomocníci nestačí, můžeme
si pomoci postřikem neředěnou kopřivovou jíchou. Musíme ale důkladně stříkat spodní strany listů, pokud je postříkáme pouze shora, moc platné to nebude.   Kromě mandelinky mohou brambory postihnout i houbové choroby, proti kterým se doporučuje preventivní postřik přesličkovým odvarem.

 
 
 
 
 
 

Očista kloubů od solí

Očista kloubů se dělá po důkladné očistě střev. To zabezpečí, že očista kloubů proběhne bez alergie. Očistu kloubů je třeba dělat při vegetariánské stravě. Nejíst v tu dobu maso. Na celou kúru je pro očistu kloubů zapotřebí 30 g bobkových listů. První rok je třeba udělat jednou za čtvrt roku tuto očistu, další léta pouze jedenkrát za rok.  Pomůže to zbavit se bolestí kloubů, reakcí na počasí. Pomáhá to také při osteoporóze, infekční nespecifické polyartritidě.

5 g bobkového listu dát do 300 ml vody, vařit 5 minut a nechat odstát v termosce 3 – 4 hodiny. Scedit a pít po malých hltech v průběhu 12 hodin. Nelze pít  naráz, protože by mohlo vzniknout krvácení. Proceduru provádíme tři dny. (každý den 1 sáček bob. listu) Po týdenní pauze je dobré ji zopakovat.

 

https://www.lecitel-saman-jozka-maca.cz
 

 

Očistné kúry

 

S jarním úklidem domácnosti by člověk měl myslet i na jarní očistu organismu, zaneseného po únavné zimě. Existuje řada ulevujících a prospěšných technik, které není těžké vykonávat.

Většina lidí si svůj život bez každodenní hygieny nedokáže představit. Čištění zubů, sprchování, péče o vlasy a pokožku. Mnohem důležitější je však péče o vnitřní  tělo.Vnitřní hygiena by se kupříkladu měla zaměřovat na tlusté střevo, játra, žlučník…

Pomocí vnitřní hygieny můžeme předcházet řadě tzv. civilizačních chorob, se kterými si dnešní medicína neví rady.

Důvody zanesení organismu toxiny jsou především stravování, nedostatek pohybu, oxidace materiálu v ústní dutině, pohlavní styk a dokonce polibky, užívání alkoholu a drog, poranění pokožky.

Pro tentokrát se budeme zabývat mechanickým pročišťováním těla.

Mezi nejznámější způsoby patří určitě klystýr, pročišťování jater a žlučových cest pomocí olivového oleje a vyplachování žaludku solným roztokem.

Klystýr je všelék

Určitě vzpomínáte na felčara z Haškova Švejka, který na každou nemoc předepisoval klystýr. V důsledku ale jeho medikace nebyla úplně špatná. Klystýr vrací střevům schopnost kvalitně zásobovat organismus živinami. Používá se k němu nádoba zvaná irigátor. Ke koupi ji dostanete ve zdravotnických potřebách. Skládá se z plastového sáčku nebo smaltované nádoby, hadičky a tzv. rektální trubičky. Sáček se zavěšuje na stěnu, z něj vede hadička s otočným ventilkem, a ta končí rektální trubičkou, která se zavádí do konečníku.

Klystýr se provádí vždy na lačný žaludek. Připravte si 0,5-2 litry teplé vody s 1 lžící citrónové šťávy nebo odvar z heřmánku, nalijte do irigátoru a zavěste do výše hlavy. Konec hadičky zvlhčete olejem. Klekněte si a hlavu opřete o ruce. Uvolněte se a dýchejte přirozeně. Zasuňte hadičku do konečníku a nechte vodu vtékat až do pocitu většího tlaku. Nalévání vody lze přerušit a pokračovat ve chvíli, kdy tlak povolí. Přijměte tolik vody, kolik unesete. Pokud se vám podaří v sobě vodu chvíli udržet, je to jen dobře. Nakonec si zajděte na toaletu.



Pitná kúra pro žlučník a játra

Zatímco játra jsou orgánem s největší regenerační schopností v těle a jsou jakýmsi biochemickým filtrem, žlučník je nazýván dirigentem orgánů díky zásadnímu ovlivňování trávení. Když máte vyčištěná střeva, dopřejte stejný komfort i játrům.

 

Udělejte si nápoj z olivového oleje, který budete pít po dobu 4-5 dnů každé ráno nalačno. Tím se budou játra stimulovat a vyloučí ze sebe nahromaděné jedy do žlučníku. Ty se žlučí odejdou z těla trávicím traktem. Dvě hodiny před a tři hodiny po požití nápoje by se nemělo jíst. Pro další podporu můžete pít bylinkové čaje, aby eliminovaly toxiny vyloučené z jater.

 

Nápoj z olivového oleje pro játra a žlučník: Tento nápoj se skládá z olivového oleje, citronové šťávy a pronikavě působících bylin, jako jsou česnek, zázvor a kayenský pepř. Panenský olivový olej slijte s citronovou šťávou v poměru půl na půl v celkovém množství  4 dcl.

 

Výplach žaludku solným roztokem

 

Staří Indové toto pročišťování nazývali vamanadhauti. Tato svérázná technika asi nebude vhodná pro každého, ale její účinnost je vynikající. Ajurvédská literatura doporučuje vyplachování žaludku slanou vodou jako denní součást hygieny.

 

 

Ráno před požitím jakékoliv stravy nebo pití si ohřejte přibližně 1 litr až 1,5 litru vody tak, aby byla voda vlažná. Následovně vsypte sůl, dokud nevytvoříte velmi slaný roztok. Některé zdroje uvádějí, že by roztok měl být nasycený, ale to není nutné.

 

 

Poté pomalu vypijte tolik slané vody, kolik snesete. Je to poměrně nedobrá chuť, tak se na to připravte. Když už víc vypít nemůžete, nechte v žaludku roztok působit přibližně pět minut a poté si vstrčením prstů do krku vyvolejte zvracení a všechen obsah žaludku ze sebe dostaňte ven.

Zpočátku se budete divit, co to z vás vychází, ale po několika dnech by měly nečistoty úplně zmizet. Navíc ani zvracení nebude tak problematické a správnou technikou spíše obsah žaludku ze sebe vylijete. Nejpozději do hodiny je nutné se najíst, nejlépe třeba dušenou zeleninu na másle. Připravte se na slabší dehydrataci, proto je nanejvýš důležité dodržovat dostatečný pitný režim.

Očista krevní lymfy

Solný roztok, který se pije před zahájením očistné kůry, působí na tělesný odpad jako magnet. Díky rozdílnému ostmotickýmu  tlaku dojde k rozproudění a výměně lymfy v těle. Celkový odpad může být až 4 litry. Kromně otravy ze zahnívající stravy ve střevech je druhýn zabijákem překyselení organizmu. Touto očistnou kůrou přispějeme k vytvoření zásadit reakce těla a detoxikace celého organizmu. Během těch 3 dnů dojde k výmněně až 12 litrů lymfy. Je možné pomoci odchodu škodlivin z těla i klistýrem. Já osobně ho nepotřebuji, na wc jdu po sklenici solného roztoku tak či tak.

  1. Ráno na lačno vipijte sklenici (cca 250ml)  roztoku vody a glauberovy soli (  v krajním případě je možno nahradit mořskou solí). Připravíme si směs 2l štávy z citrusových plodů a 2l vody. Je zapotřebí 4až 6 grapefruitů a 1až 3 citronů, celkové požadované množství můžeme doplnit štávou z pomerančů. Směs začneme pít 30 minut po vypítí glauberovy soli a pijeme ji každých 30minut po 2 až 3 dcl až do spotřebování celé dávky.Tato kůra se provádí po 3 dny a vždy se stejnou  dávkou šťávy. Nepřijímáme žádnou potravu, pouze můžeme sníst několik pomerančů. Já osobně používám 100% pomerančový džus, citron a vodu.

Glauberovu sůl je možno objednat u firmy fichema.cz

 

https://www.lecitel-saman-jozka-maca.cz