Vztahy

 
 

10 zvyků šťastných dvojic z pohledu psychiatra

 
dvojici-big

 

Psychiatr Mark Goulston o zvycích vlastních šťastným párům. Pokud se rozhodnete některé si osvojit, nezapomeňte určitě na číslo 7!

1. Snažte se jít do postele ve stejnou dobu

Vybavte si počátky vašeho vztahu, kdy jste se tohoto okamžiku nemohli dočkat. Šťastné páry nepodléhají zdánlivé svůdnosti myšlenky chodit spát v různou dobu. Ukládají se ke spaní společně, i kdyby pak měl jeden z partnerů potuchoučku vstát a zabývat se věcmi, které ho zajímají a neruší toho druhého.

2. Pořiďte si společné zájmy

V pozdějším období vztahu mnohé páry zjišťují, že celkem vzato nemají zase tak moc společného. Rozhodně však nijak nesnižujte důležitost toho, čím se můžete zabývat (a to s potěšením) společně. A dokonce i kdyby se nenašlo nějak moc skutečně společných zájmů, určitě se dá najít něco, co se vám oběma bude líbit (pokud samozřejmě chcete být šťastnou dvojicí). Nezapomínejte přitom ani na své vlastní, osobní záliby a zájmy. Nejen, že tak budete zajímavější pro svého partnera, ale zároveň to bude vypadat, že jste na něm méně závislý.

3. Jdete-li někam společně, držte se za ruce, nebo jděte alespoň vedle sebe

Když se šťastná dvojice někam vypraví, nestává se, že by jeden z partnerů šel pozadu nebo naopak chvátal vpředu – ne, jdou spolu, drží se za ruce, nebo alespoň jdou bok po boku. Vědí, že přání být nablízku tomu druhému je silnější, než přání dorazit někam včas.

 


4. Vaším běžným „režimem“ by měla být důvěra

Pokud (přesněji spíše „když“) se pohádáte, nezapomeňte na to, že šťastnou dvojici tvoří lidé, kteří jsou šťastni proto, že jsou vždy ochotni jeden druhému důvěřovat a odpustit, místo aby v sobě živili zlobu a nedůvěru.

5. Snažte se vždycky mít více na mysli to, co váš partner dělá správně, než to, v čem náhodou není tak dobrý

Budete-li na svém partnerovi vyhledávat samé nedostatky, můžete mi věřit, že jich najdete spoustu. Ale stejnou logikou bráno na něm můžete najít také spoustu předností. Vše záleží na tom, co na něm hledáte. Šťastné páry jsou vždycky zaměřeny na to pozitivní.

6. Objímejte se, když se večer vítáte po návratu z práce

Naše pokožka má paměť na „dobré doteky“ (láska), „špatné doteky“ (násilí) a „absenci doteků“ (ignorance). Když se tedy vítáte nebo loučíte se svou drahou polovicí v objetí, doslova se koupete v „dobrých dotecích“ – a ty vám pak pomáhají přestát jakékoli nepříjemnosti.

7. Říkejte si „mám tě rád/a“ a přejte si „pěkný den“ každé ráno

Je to výborný způsob, jak se každé ráno nabít pozitivním nábojem tolerance a dobré nálady, s nímž se můžete směle vydat do boje se zácpami na silnicích, nekonečnými frontami a jinými nepříjemnými jevy všedního dne.

8. Každý večer popřejte jeden druhému dobrou noc – a není důležité, jak moc upřímně to říkáte

Vašemu partnerovi tím sdělujete, že bez ohledu na to, jak moc jste na něj třeba nahněváni, stejně jsou vaše vztahy pro vás důležité a vy v nich chcete pokračovat. Vypovídá to o tom, že vás spojuje něco mnohem pevnějšího a důležitějšího než je jedna hádka.


9. Nezapomínejte se jeden druhého optat, jak se máte

Nezapomeňte čas od času zavolat partnerovi domů nebo do práce, abyste se poptali, jak mu to dnes jde. Je to výborná cesta, jak se dozvědět, co máte od ní nebo od něho očekávat při večerním návratu domů. Jestliže den vašeho partnera se vyvíjel prostě úděsně, těžko můžete očekávat jeho upřímnou radost při pohledu na vaši rozzářenou tvář.

10. Radujte se, že vás lidé vidí spolu

Šťastné dvojice se nijak neostýchají ukazovat se pospolu, naopak, užívají si, když jsou viděny v nějaké emocionální situaci, ať už je to dotek ruky nebo objetí kolem ramen. Naprosto tím nechtějí ohromovat, chtějí prostě jen předvést, že patří k sobě a že se z toho těší.

Zvyky šťastných párů se silně odlišují od zvyků dvojic nešťastných. Co je to vlastně zvyk? Určitá šablona chování, kterou naplňujete automaticky, jejíž následování od vás nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Aby se nějaké chování stalo zvykem, je třeba je opakovat minimálně 21 dnů. Pokud si zvolíte jako model svého chování zvyky popsané v tomto článku, určitě to ozdraví a přinese nový šťastný náboj do vašeho vztahu s partnerem. Pokud se to nepovede napoprvé, nezoufejte. Zkrátka se partnerovi omluvte a zkoušejte dál pracovat na vytvoření užitečných návyků.

 
 
 

 

„Člověk nezískává obdiv a úctu jiného člověka svým vzhledem či vzděláním, ale bezprostředně kladným vztahem k němu.“


William Henry Bragg

 
 
 


Partnerské desatero

 
 

Míša Zdráhalová (kouč) | 2 Odpovědí

 


1. O svém partnerovi mluvím pěkně, s láskou a úctou


Znáte to – potřebujete se vypovídat, co vám ten váš zase udělal nebo neudělal, nezvládl, zapomněl, nevyřídil, zkazil, a tak bychom mohli pokračovat. Je třeba si uvědomit, že tím, jak o svém partnerovi mluvíte, jej vytváříte. Zkuste se vždy zastavit dříve, než si postěžujete a najděte vzpomínku na něco, za co můžete partnera u druhých pochválit a ocenit. Vždy se něco takového najde a čím více se na takové momenty vašeho společného života zaměříte, tím více jich do svého vztahu přitáhnete.

 

2. Můj partner je mým zrcadlem


Toto je jedno z nejzákladnějších uvědomění. Až v momentě, kdy přijmete tento fakt za pravdivý, můžete váš vztah a sami sebe transformovat k vyšším metám. Svého partnera jste si nevybrali náhodou. Ve svém mozku nosí 70% podobných emočních vzorců, jako jsou ty vaše. Zraňuje-li vás něco na jeho chování, nepřišel s ničím novým. S podobnými jevy už jste se setkali jako malí. Pouze vám tedy často nevědomě otevírá stará zranění. Ptejte se sami sebe – proč mě chování mého partnera (dosaďte si, co vás nejvíce trápí) tolik zraňuje? Proč mě to bolí? Proč se mi to děje? Kdy už se mi to dělo v minulosti? Partnerství je tou nejlepší možností, jak se dostat do kontaktu se svými zraněními a navždy je vyléčit. Vyžaduje to notnou dávku sebereflexe.

 

3. Co do vztahu dávám, to se mi také vrací


Když partnera kritizujeme, hledáme na něm chyby, vyčítáme mu či se s ním snažíme manipulovat, těžko můžeme očekávat jeho krásné a vstřícné chování plné lásky, něhy a svobody. Než odsoudíme partnera jako nevyhovujícího a nepoužitelného, zamysleme se na chvilku, co do vztahu dáváme my sami. Pokusme se vcítit do svého partnera a podívat se sami na sebe a své chování jeho očima. Byli bychom sami se sebou rádi? Chtěli bychom sami se sebou trávit nadšeně svůj čas?

 

Chci-li, aby byl můj partner pozornější, začnu mu sama věnovat více pozornosti. Chci-li, aby můj partner lépe komunikoval, zjistím, zda já sama komunikuji správně a dostatečně. Chci-li, aby mi partner více naslouchal, zamyslím se, zda se o jeho problémy a pocity dostatečně zajímám.

 

4. O vztah je třeba se starat a pečovat o něj


Přes všechny problémy a starosti si často ani nevšimneme, že parťák, kterého jsme si vybrali pro svůj život, se nám časem vlastně vzdaluje. V počátcích vztahu, v opojení chemickou zamilovaností, je zcela automatické věnovat svému partnerovi svůj čas, pozornost a energii. Nevytvoříme-li si však ve vztahu určité příjemné stereotypy a rituály, může se nám i dobrý vztah časem rozpadnout. Co vás na začátku vztahu spojovalo, to si uchovejte, to opakujte. Tam posílejte stále svou energii. Budete-li spoluvytvářet příjemné zážitky a hluboké intimní chvilky, bude vám ve vztahu dobře. A z dobrého vztahu nikdo nemá potřebu unikat.

5. Můj partner patří ke mně, ale nepatří mně


Můj partner je svobodný člověk, ať jsme nesezdaní či manželé. Může jít, kamkoli chce. Stejně tak já. Kdyby se ve vztazích pěstovalo a dodržovalo toto pravidlo, bylo by mezi námi mnohem více šťastných lidí. Vyžaduje to důvěru. Nejdříve v sebe, pak ve svého partnera. Dva lidé se do sebe zamilují a zbožňují proto, že je na počátku neváže strach. Čím déle jsou spolu, tím více si na sebe zpravidla dělají nárok. Váš partner, ať jste spolu jakkoli dlouho, či v jakémkoli stavu, je svobodný člověk. Dáte-li mu svobodu, bude se rád vracet. Čím více si jej budete uzurpovat, žárlit na něj a dusit jej, tím více se vám bude vzdalovat. Pokud mu nedůvěřujete, ptejte se proč. O čí lásku jste v dětství museli bojovat? Kdy jste se báli, že vám bude láska odepřena? Kdo vás nemiloval tak, jak jste potřebovali? A jak jste se kvůli tomu cítili?

Pokud se ve vašem vztahu více bojíte, než milujete, pak jde spíše o boj než o partnerství. Můžete žít však zcela jinak. Zapracujte nejdříve sami na vlastním sebepřijetí. Udělejte všechno proto, abyste začali skutečně milovat sami sebe a chovali se k sobě s respektem a úctou. Váš partner vám tuto lásku opět jen zazrcadlí.

6. Partner je dar


Často až když někoho ztratíme a zůstaneme sami, zjistíme, za co všechno jsme mohli být vděčni. Je-li ve vašem vztahu dostatek energie a oba si přejete na svém vztahu zapracovat, abyste se v něm mohli cítit spokojeni, začněte se bezodkladně zaměřovat na to krásné. Kvůli čemu jste se do svého partnera zamilovali? Co vás na začátku vztahu spojovalo? Co je na vašem partnerovi skvělé? Odteď se zaměřujte na pozitiva. Na co zaměřujeme svou pozornost, to sílí a roste. Váš partner tady jednou nebude. Není žádnou samozřejmostí. Je na čase si společně život užívat!

 

7. Správná komunikace jako základní pilíř vztahu


Kdo nemluví, vztah ohrožuje. Potlačujeme-li v sobě negativní pocity vůči partnerovi, nezmizí. Naopak se v našem podvědomí pěkně usazují a hromadí. Místo, abychom si svou nespokojenost s partnerem správně vykomunikovali, mlčíme a doutnáme. Protože se bojíme následků hrozícího konfliktu, ustupujeme a zavíráme se. Tyto naučené projevy chování vedou k trvalému narušení vztahu až k jeho destrukci. Mnoho lidí, převážně mužů, přistupuje k mluvení o pocitech jako k něčemu obtěžujícímu. Čím více se však na tuto dovednost zaměříte, tím lépe a jednodušeji ji postupně zvládnete. Navíc ji pak ještě zúročíte v dalších vztazích. Chcete-li mít šťastný vztah, začněte mluvit – bez urážek, bez obviňování – o svých pocitech.

8. Pokud chci vedle sebe silného partnera, podporuji jej


Mnoho žen mluví o svých mužích jako o slaboších. Když se však jejich mužům v nějaké oblasti zadaří, jsou často připraveny sílu těchto úspěchů shazovat a znevažovat. Miluji-li svého partnera beze strachu, podporuji jej v jeho růstu a rozletu. Strach svazuje a ničí. Pokud svého partnera máte potřebu držet u země, ptejte se sami sebe proč. Čeho se bojíte, bude-li váš partner silný a sebevědomý?

 

9. Nesrovnávám


Ve srovnávání se skrývá největší nespokojenost. Mozek má tendenci nás přesvědčovat, že za plotem roste tráva zelenější. Nenechme se ale mást. Kdybychom si to zkusili se skvělým Tondou od sousedky, dost pravděpodobně by nám velice brzy začaly vadit vlastnosti u našeho partnera dosud nepoznané. Naše životní cesta je originální a našeho partnera jsme si nevybrali náhodou. Vytvářejme si svůj vztah takový, jaký chceme, aby byl. Každý člověk potřebuje od vztahu něco jiného, stejně jako se hodnoty každého člověka liší. Inspirujme se druhými, pokud nám to pomáhá a otevírá obzory. Chce-li nás však mozek ošálit, že s jiným partnerem bychom zažívali více romantiky, zamysleme se, co můžeme udělat, abychom ve vlastním vztahu vytvořili více romantických chvil, namísto abychom se hned nechali unést snem o princi na bílém koni. Žádný dokonalý člověk se zatím ještě nenarodil.

10. Překonané krize a neshody lásku posilují


Neshody a krizová období se týkají každého vztahu. Jde jen o to, jak k nim přistupujeme. Zvládneme-li o všech svých pocitech, přáních a bolestech s partnerem dobře mluvit, může nám to pomoci vztah transformovat. Skrze překonané neshody se ve vztahu posouváme, vztahově rosteme. Ve výsledku to znamená, že se ve svém vztahu cítíme čím dál lépe a šťastněji.

 

 
 
 
 
 
 

 
      
 

 

Padesát tipů jak udržet manželství

 
 

Jak se na tuhle top 50 přišlo? Díky anketě, která byla v Británii uspořádána u příležitosti zahájení prodeje knihy How To Seduce Your Wife (or Anyone Else´s), v překladu Jak svést vlastní ženu nebo ženu kohokoli jiného

 

Zapojily se do ní dva tisíce manželských či partnerských párů, které odpovídaly na otázku, co je podle nich klíčem ke spokojenému a fungujícímu manželství. V prvních deseti bodech se objevily věci jako například vzájemná důvěra či upřímnost. Zato pravidelný sex překvapivě skončil až na dvacátém místě! A zdá se, že na pohodě ve vztahu přidávají i takové vymoženosti, jako třeba dva záchody v domě či dvě rodinná auta.

A anketu poznamenaly i vychytávky moderní doby, tedy počítače, televize či chytré telefony. „Důvěra, kompromisy a věrnost jsou obecně považovány za nejdůležitější pilíře spokojeného manželství. Ale v moderním světě musí vztah čelit i novým technologiím, takže i kvůli nim se páry často hádají,“ říká autor knihy Andy Gibney.

Romantika? Ano!

Celých 95 procent dotazovaných uvedlo, že pro vztah je důležitá romantika. Ale pozor, jen jeden z deseti dotázaných tím má na mysli tradiční květiny či čokoládu, zato 21 procent lidí drobné dárky od partnera a jednomu ze čtyř dotázaných pak stačí projevy náklonnosti, jako je třeba držení se za ruce na veřejnosti.

Obyčejní lidé dali dohromady padesát tipů, jak si udržet lásku; Profimedia

FOTO: PROFIMEDIA

 


Obyčejní lidé dali dohromady padesát tipů, jak si udržet lásku

 

„Jakýmsi poselstvím ankety, ale i mé knihy, je, že je potřeba spolu mluvit a smát se tak, jako na začátku vztahu. Jednoduše pořád dělat všechny ty věci, které vás dělaly šťastnými,“ dodává Andy Gibney.

A tohle pokládají za nejdůležitější obyčejní lidé z jeho ankety:

 

1 Vzájemná důvěra
2 Stejný smysl pro humor
3. Upřímnost
4. Nezapomínat na narozeniny a nejrůznější výročí
5. Přijetí chyb toho druhého
6. Kompromisy
7. Pravidelné říkání „miluji tě“
8. Vědět, kdy je potřeba říct „omlouvám se“
9. Schopnost zasmát se společně (jeden druhému, sami sobě)
10. Podobný životní názor a pohled na svět
11. Pravidelné mazlení a něžné doteky
12. Každodenní polibek na dobrou noc
13. Občasná romantická gesta
14. Mít partnera jako nejlepšího kamaráda
15. Společné sdílení rodičovských povinností
16. Každodenní ranní polibek při odchodu do práce
17. Společné zájmy a koníčky
18. Schopnost mluvit spolu o problémech
19. Zájem o to, jaký měl každý z vás den
20. Pravidelný sex
21. Mít každý i své vlastní osobní zájmy a koníčky, které provozujete bez toho druhého
22. Vědět, kdy je potřeba tomu druhému dát určitý prostor
23. Nikdy nechodit spát rozhádaní
24. Pravidelná dovolená a malé výlety
25. Podobné životní cíle a ambice
26. Vaše neshody a hádky by měly být originální, osobité, neměli byste se hádat o obyčejnosti a malichernosti
27. Péče o sebe sama, snaha se partnerovi líbit
28. Dobře vycházet s rodinou partnera
29. Dělat si pravidelně na partnera čas a kvalitně ho spolu strávit
30. Držení se za ruce na veřejnosti

31. Vzájemné skládání komplimentů

32. Mít společné přátele, ale i samostatné kamarády
33. Dvě televize v domě (bytě)
34. Mít v oblibě přátele toho druhého
35. Každý má vlastní auto
36. Pravidelné holení (muži), epilace ženy
37. Pokud máte děti, střídejte se a dopřejte si stejnou možnost ranního lenošení
38. Oddělené bankovní účty
39. Pravidelné večery s vašimi přáteli bez partnera
40. Nečekané a překvapivé dárečky
41. Žádní ex partneři mezi přáteli na FB a jiných sociálních sítích
42. Spravedlivé rozdělení domácích prací
43. Pravidelné večery, kdy si někam vyrazíte jen vy dva
44. Dvě koupelny a záchody
45. Nenechat jednomu z páru monopol na dálkové ovládání od TV
46. Podobná pracovní doba a nasazení
47. Vzájemná znalost PIN kódu k mobilnímu telefonu
48. Schované peníze, o nichž partner neví
49. Ponechat si určité věci jako ryze osobní (nechodit před sebou na WC…)
50. Jeden či dva večery v týdnu, kdy ani jeden z vás nesáhne na počítač, tablet, mobil a podobně

LUCIE MÜLLEROVÁ