strava

 

Pokud patříte mezi věčné dietáře, jistě máte vyzkoušené, že je nesmysl dávat si poslední jídlo v pět odpoledne nebo že hladovka způsobí jo-jo efekt. Nesmyslů, které se kolem hubnutí šíří, je však mnohem víc.

Komerční sděleníMýtus č. 1: Při hubnutí musím jíst jen „zdravé“ jídlo

Maso vařené v páře, neochucená sója, odstředěné mléko. Je nutné se takhle trápit? „Přesvědčení, že hubnutí musí provázet hlad a konzumace ,zdravých`, respektive ,nechutných` potravin, považuji za nejhorší mýtus,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím. Lepší je ozdravění jídelníčku: pšeničnou mouku nahradit žitem, ovsem, jáhlami a pohankou, uzeniny vyměnit za libovou šunku a maso, ryby, tvaroh a méně tučné sýry.

Mýtus č. 2: Bez diety to nejde

Po dietě, kdy si odpíráte jídlo, se shozená kila vrátí. Chcete-li zhubnout trvale, musíte změnit životní styl. „Zvolte metodu, kdy budete pomalými krůčky zlepšovat své návyky, dokud se nestanou běžnou součástí vašeho života. Po nějaké době zjistíte, že váš jídelníček je téměř ukázkový a pohyb součástí života. Pak už vás nenapadne vrátit se k původním návykům,“ říká Hana Málková ze společnosti STOB (Stop obezitě).

Kila natrvalo shodíte jen díky změně vašeho životního stylu, ne dietou ; ProfimediaFOTO: PROFIMEDIAKila natrvalo shodíte jen díky změně vašeho životního stylu, ne dietou

Mýtus č. 3: Je nutné jíst pětkrát denně

Bez pravidelného stravování se neobejdete, ale kdo určil, že jídel musí být pět, a že jíst byste měli po třech hodinách? Důležité je, abyste mezi jídly nehladověli, čímž zabráníte pozdějším tendencím se přejídat. Pokud budete jíst třikrát nebo čtyřikrát denně, počítejte s tím při tvorbě jídelníčku. Když vynecháváte svačiny, musíte zvětšit porce hlavních jídel.

Mýtus č. 4: Knedlíky jsou největší zlo

Klasická česká příloha si neprávem získala pověst nepřítele hubnutí. Říká se, že se po něm tloustne. „Většinou je na vině spíš bůček nebo smetanová omáčka, se kterými knedlíky jíte, a samozřejmě také počet knedlíků, stačit by měly dva nebo tři,“ podotýká Hana Málková. Upozorňuje, že knedlík sám o sobě nemá o tolik horší složení než ostatní přílohy jako těstoviny nebo rýže (bramborový i houskový jsou na tom podobně) a mnohem nezdravější jsou smažené hranolky nebo krokety.

Mýtus č. 5: Musím vynechat tuky a cukry

Zdravá životospráva vyžaduje i zastoupení tuků a cukrů. Tuky dávají jídlu chuť, a rozpouštějí se v nich některé vitaminy, udržují tělesnou teplotu. Zdravé jsou tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin – olivový, řepkový, slunečnicový olej, ryby, ořechy. Výrazně omezte uzeniny, tučné maso, sádlo

Nejen při hubnutí se vám na etiketách výrobků vyplatí sledovat, co za látky potraviny obsahují; ProfimediaI cukry tělo je potřebuje, bez nich budete hladoví a unavení. Jezte celozrnné pečivo, těstoviny, brambory, rýži, ovesné vločky a vynechejte jednoduché cukry v podobě sušenek, limonád, zákusků.

FOTO: PROFIMEDIANejen při hubnutí se vám na etiketách výrobků vyplatí sledovat, co za látky potraviny obsahují

Mýtus č. 6: Výrobky light jsou zdravější

„Zkuste někdy otočit etiketu nějakého light výrobku a zjistíte, jaké množství různých chemických látek v odlehčeném nápoji nebo potravině přijímáte,“ radí výživový specialista Petr Havlíček v knize Jak se hubne v Čechách. Má to logiku. Pokud z produktu odeberete tuk nebo cukr, musíte přidat náhražku. Pití limonád bez cukru byste se měli vyhnout i proto, že tělo neodvyká chuti na sladké.

Mýtus č. 7: Při hubnutí pomůže detoxikace

Věříte, že když přestanete jíst, budete se prolévat ovocnými šťávami, bylinkami, díky tomu zhubnete? Trvale ne, navíc tělo očistu nepotřebuje. Čistí se samo, pokud fungují játra a ledviny. Chcete zdravě detoxikovat? Jezte denně antioxidanty v ovoci a zelenině, vlákninu v celozrnném pečivu nebo luštěninách, pijte zelené a bylinkové čaje
.

Kalorická srovnání potravin, která vás velmi překvapí

Lidé mají někdy tendence plnohodnotná jídla nahrazovat malými porcemi nejrůznějších dobrůtek v domnění, že se nic neděje, protože po kalorické stránce to není žádná tragédie. Podle odborníků na výživu se ale velmi mýlí. Někdy i velmi malá čokoládová tyčinka obsahuje víc kalorií než plný talíř boloňských špaget

„Problém navíc je, že sladké nebo smažené pokrmy nezaženou hlad na dlouhý čas, po chvilce opět přijde pocit chuti na další jídlo,“ vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl.

A velmi podobně funguje i alkohol. Dá-li si jedinec jedno pivo místo svačiny, nic by se nedělo. Jenže i pivo obsahuje velké množství tzv. rychlých sacharidů (cukrů), tělo se před nimi začne bránit tím, že vyprodukuje velké množství inzulínu, což způsobí pokles hladiny cukru v krvi a jedinec velmi záhy dostává opět hlad. Někdy je tedy lepší oželet půllitr piva a dopřát si místo toho plnohodnotnou večeři.

„Vybírat je dobré z potravin, které dodají tělu vše, co potřebuje, a zbytečně ho nezatíží – mořské ryby (například losos, tuňák či makrela), zelenina, ořechy, které obsahují „dobré tuky“, ovesné vločky apod. Omezme naopak sladké, kávu a alkohol – všechny tyto potraviny okyselují organismus, káva a alkohol jej navíc dehydratují," dodává MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Kalorické srovnání jídel od Lucie Svobodové (v jednom řádku stejná kalorická hodnota)
Chipsy (smažené, 160 g) 4 velké kuřecí řízky
Oříšky (např. arašídy, 100 g) 1/2 kg hovězího steaku
Pizza (sýrová, celá) 800 g kuřecích prsou
Čokoláda (mléčná, 100 g) pečené kuřecí stehno, nádivka, 4 bramborové knedlíky
Sušené banány v polevě (100 g) 2 čokoládové či karamelové tyčinky nebo 2 tatranky
Sójová tyčinky s čokoládovou polevou (100 g) 1 porce boloňských špaget
Kolový nápoj 7 kostek cukru
Zmrzlina (120 ml nanuk s čokoládou) 4 kremrole
Tvrdý alkohol (5 cl) 1 žloutkový věneček
Hamburger, hranolky, kolový nápoj 7,5 ks velkých konzerv tuňáka (ve vlastní šťávě)