Jak na metabolismus

 
 

12 způsobů jak zpomalit metabolismus, aniž byste to chtěli

 

 

zpomalit-metabolismus

 

Spíte dostatečný počet hodin, dobře snídáte, snažíte se jíst jen zdravé věci a přesto přibíráte?

Nejspíš děláte jednu z těchto dvanácti chyb.

1. Nejíte pravidelně

Vaše tělo je dokonalý stroj. Když organismus očekává jídlo, začíná vydávat energii v urychleném režimu. Ví, že záhy se mu dostane nové porce paliva.

Jestliže však jíte pokaždé v jinou dobu a navíc ještě klidně zůstanete x hodin vůbec bez jídla, organismus raději zpomalí metabolismus. Přechází na šetřící energetický systém, protože „neví“, kdy dostane další potravu.

Pro uchování maximálně výkonného metabolismu je nejlepší dodržovat mezi jídly pauzu 3 až 4 hodiny. Jíst ovšem musíte opravdu malé porce.

2. Málo pijete

Aby tělesné buňky správně fungovaly, potřebují dostatečný přísun tekutin. Když tělo trpí nedostatkem tekutin, spaluje přinejmenším o dvě procenta kalorií méně, než by mohlo.

Pít můžete obyčejnou kohoutkovou vodu nebo třeba zelený čaj. Šálek urychluje metabolickou výměnu aklespoň o 3 hodiny. Káva má stejný účinek, tu však musíte zapíjet vodou. Obojí konzumujte s mírou, nic se nemá přehánět!

3. Nejíte mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky jsou kromě jiného významným zdrojem vápníku nezbytného pro tvorbu kostí, zubů a plnění dalších významných fyziologických funkcí. Jednou z nich je spalování tuků.

Kromě vápníku obsahují mléčné výrobky konjugovanou kyselinu linolovou (CLA), látku, jejíž rozpouštěcí vliv na tuky byl potvrzen řadou pokusů. CLA snižuje zásoby tuku v těle a tento účinek přetrvává i po ukončení jejího podávání. CLA není zdaleka jenom přínosem pro hubnutí, respektive udržení váhy, má řadu dalších zdraví prospěšných účinků, které jsou potvrzovány rozsáhlým výzkumem této látky. Velmi dobrým zdrojem CLA je syrovátka.

Probiotické kultury v jogurtech mají na chod metabolismu velmi příznivý vliv, nehledě na další jejich prospěšné účinky.

4. Máte nedostatečnou fyzickou zátěž

Výměna látková se zrychluje po skončeném cvičení. Účinek trvá asi 48 hodin. Snažte se tedy chodit cvičit aspoň třikrát týdně.

Krom toho vám silová cvičení pomohou v růstu svalové hmoty. K jejímu udržení spotřebuje organismus rovněž dost energie.

 

 

5. Jste sova

Sluneční světlo má pro výměnu látkovou velký význam. Je regulujícím a normalizujícím prvkem takzvaného cirkadiánního rytmu. Jde o biorytmus, denní chod organismu, tedy kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou. Perioda cirkadiánního rytmu je 20-28 hodin.

Pakliže je rytmus narušen, metabolismus se zpomaluje. Je to obranná reakce organismu, který narušení tohoto biorytmu pokládá za signál zvýšeného nebezpečí.

Možná by pomohlo, kdybyste zkusili chodit spát dřív a přiměřeně tomu ráno dříve vstávat.

6. Snažíte se stravovat zcela bez uhlovodanů

Děláte velkou chybu. Je to krajně nebezpečný nápad. Už jenom proto, že vaše svaly potřebují glykogen, který se tvoří právě z uhlovodanových zásob.

Navíc pokud si odpíráte uhlovodany, žijete nejspíš s chronickou únavou. Bez glykogenu nebudete mít energii nejen ke cvičení, ale ani ke každodennímu životu. Odepřete si jenom škodlivé uhlovodany, cukr, těstoviny, bílou mouku.Ovesné vločky, med a ovoce nezavrhujte.

7. Rádi si dáte chipsy, křupky nebo krekry

Pokud rádi chroupete podobné dobroty nebo si dáváte sladký jogurt a chcete přitom zhubnout, je to špatně. Budete své zvyky muset upravit. Dávejte přednost svačinkám s polynenasycenými mastnými kyselinami.

Ideální variantou jsou vlašské ořechy. Jestliže vám nechutnají, najděte si jiný druh ořechů. Vhodná je také jakákoli zelenina.

8. Spíte v příliš teplé místnosti

Tělo spaluje ve spánku kalorie pouze za podmínky vhodné teploty místnosti. Nemusíte spát v zimě, ale měli byste mít na paměti, že v místnosti, kde spíte, by mělo být 18-19 stupňů.

Nezapomeňte, že právě v noci se nejrychleji spaluje tuk koncentrovaný v oblasti břicha a boků.

 

 

9. Používáte pouze mořskou sůl

Proti mořské soli nelze nic namítat, chutná dobře a není tak škodlivá, jako jiné druhy soli. Avšak pro zachování správné metabolické funkce je potřebný jód, kterého v mořské soli není dostatek. Proto alespoň někdy použijte jodizovanou sůl.

Neměli byste opomíjet ani dobré potravinové zdroje jódu: mořské řasy, vejce, krevety a tresčí játra.

10. Nekonzumujete organické potraviny

Látky obsažené v pesticidech brání organismu v efektivním spalování energie. Toxiny zpomalují metabolismus.

Jak se uchránit před těmito vlivy? Začněte tím, že v sezóně nebudete ovoce a zeleninu kupovat v hypermarketu, ale na trhu.

11. Nemáte dostatek železa

Při nedostatku železa mají svaly chronický deficit kyslíku. Důsledkem je celková ochablost, únava, dušnost a nadváha.

Dostatek železa je zvláště důležitý pro ženy. V období menstruace a v těhotenství ho potřebují zvýšený přísun. Vyvážená strava by ho měla zajistit. Železo je obsaženo v mase a také v mnoha rostlinných zdrojích: v luštěninách, zelenině a ovoci, obilovinách a oříšcích. Ze zeleniny uveďme alespoň špenát, červenou řepu, zelí, hlávkový salát, brokolici nebo chřest. Z ovoce meruňky (i sušené), třešně, jahody, višně, borůvky, švestky, černý rybíz. Dobrým zdrojem železa je oblíbené avokádo, dále také kešu oříšky a pistácie, je i v žitu, ovsu, pšenici a ječmeni.

12. Příliš se stresujete

Snad nikdo v moderním světě se nemůže chlubit, že se mu stres vyhýbá. Stres však brzdí spalování kalorií – v průměru ho například vystresovaná žena spálí o 100 kcal denně méně, než žena klidná.

Kromě toho stres posiluje náš sklon ke konzumaci nezdravé potravy (nervy nadranc, zajdu na dortík a kafíčko). Je proto životně důležité umět si najít čas, kdy se uvolníme. Způsob si můžeme vybrat podle svého gusta, hlavní je cítit pohodu a nabírat dech zhluboka a rovnoměrně – hluboké rovnoměrné dýchání je vynikající efektivní pomůckou spalování tuku.

K. Šijan