Herbář

 
 
 
 
 
 
 
citáty - Jsem tu neustále pro Vás, pomáhám vám
 
 

 

 

Pampeliška očistí tělo od jedů

 
 
 
 
Pampeliška.
 
 
 
 
Tento úporný a obtížný plevel na pěstěném trávníku či opečovávaných záhoncích je ve skutečnosti jednou z nejužitečnějších léčivých bylin – a její účinky jsou prokázány!
 

Jak působí


Zrychluje trávení, protože účinné látky v ní obsažené podporují funkci žlučníku a jater, což oceníme po těžkém jídle plném tuků. Rozpouští ledvinové i močové kameny, snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu. Působí také jako výrazné antirevmatikum. Dokonce je prokázán její vliv na vstřebávání otoků nejrůznějšího původu.
Dále pomáhá snižovat převahu estrogenů při endometrióze a tlumí bolesti prsou při menstruaci. Při vnějším i vnitřním užití účinkuje na kožní nemoci a šťáva z pampelišek se užívá proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, což souvisí s jejím vlivem na činnost jater.
Známý bylinkář J. A. Zentrich její účinky ještě rozšiřuje – příznivě podle něj ovlivňuje funkci jak jater, tak žaludku, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů. Lze ji použít při léčbě močových kamenů, snižuje hladinu krevního cukru, zabraňuje degeneraci kostí a chrupavek, harmonizuje lymfatické žlázy.
Podle Jarmily Podhorné očišťuje tělo od jedů, snižuje krevní tlak, regeneruje trávicí soustavu, zklidňuje a omlazuje pleť.
Pochutnejte si na listech i na kořenu
Pampelišku bychom měli na jaře rozhodně ochutnat. V kuchyni se používají květy, listy i kořeny. Kořen sbíráme nejlépe před rozkvětem rostliny (březen až duben), listy od dubna do září.
Pampeliška chutná podobně jako čekanka mírně nahořkle. Rostlina je kromě vitamínů A, B, C a D zdrojem betakarotenu, křemíku, draslíku, vápníku, železa a dalších minerálních látek.
Nevyvolává žádné závažnější vedlejší účinky. Při předávkování nebo spíš alergii se může objevit vyrážka, nevolnosti nebo průjem. Potom je třeba ji vysadit.


Smoothie i koktejl pro čištění krve


Pampeliškové listy můžeme na jaře přidávat k libovolným smoothie. Nebo se doporučuje na pročištění krve popíjet denně půl deci rozmixovaných listů a kořene po dobu tří týdnů. Zbavíme se tak toxinů.


Salát podle bylinkářky Jarmily Podhorné:
 

200 g čerstvých mladých listů, 1 bílý jogurt, sůl
Listy natrháme nadrobno, polijeme jogurtem, střídmě osolíme a promícháme.


Pampeliškový čaj


Využíváme sušený sekaný kořen nebo listy. Šálkem velmi horké vody přelijeme jednu až dvě lžičky léčivky a necháme patnáct minut louhovat. Čaj pijeme vlažný.


Káva


Kořeny je možno upéci v troubě, rozemlít a použít k přípravě nápoje, který nahradí kávu. Neobsahuje kofein, ale zbavuje nás únavy a revitalizuje tělo.


Sirup


Asi 400 omytých květů spaříme litrem vroucí vody, přidáme nakrájený citrón a asi deset minut povaříme. Následně nádobu uzavřeme nebo zakryjeme potravinovou fólií a necháme odstát do druhého dne. Potom přecedíme, osladíme kilem krystalového cukru a hned svaříme do hustoty sirupu. Lijeme do skleněné lahve se závitem.


Pesto, ocet, macerát


Pesto z listů přichystáme obdobně jako bazalkové. Pro milovníky hořké chuti je výborným doplňkem salátů.
Pampeliškový ocet připravíme asi z 20 listů a 10 květů, zalijeme 1 l vinného octa a necháme tři týdny louhovat.
Macerovat můžeme kořen, a to v alkoholu nebo octu.


Víno


Nejméně 1 l květů (asi 1 kg) spaříme ve 2,5 l vroucí vody a necháme do druhého dne louhovat. Potom přecedíme a výluh nalijeme do demižónu (5 l). Zvlášť svaříme 2 l vody a 1,5 kg cukru, vychladlý roztok přilijeme k výluhu pampelišek. Přidáme 2 oloupané a nakrájené citróny a pomeranče a 1 dkg droždí. Vylepšit ho můžeme hrozinkami, špetkou mletého zázvoru, 10 kuličkami jalovce.
Přetáhneme propíchanou potravinovou fólií (aby mohl unikat vzduch). Směs lehce probublává – necháme ji tak asi šest týdnů, až citrusy klesnou ke dnu. Hadičkou stočíme do lahví a dáme ještě asi na tři měsíce do chladu odležet. Znalci tvrdí, že po dvou letech získáme lehce perlivé víno.




Zdena NováčkováPrávo